top of page

Ako navrhnúť detskú izbu


Mnoho mamičiek si často láme hlavu, ako správne zariadiť izbičku pre svoje ratolesti. Je dobré všetko dopredu premyslieť a pokúsiť sa čo možno najlepšie naplánovať každý detail tak, aby priestor vyhovoval Vášmu dieťatku. Do úvahy berieme okrem výberu samotného nábytku aj farebnosť izby, či použité materiály. V tomto článku by som Vám rada poskytla zopár užitočných rád a typov pri zariaďovaní.


Prvým krokom pri zariaďovaní izby pre dieťa je dôsledné vymeranie miestnosti a rozvrhnutie zariaďovacích prvkov, resp. ako by sme chceli izbu vybaviť a čo do nej umiestniť.

Rada by som sa s Vami podelila o prípadné tipy na zariaďovacie prvky do detských izieb s ohľadom na vek dieťaťa. Dieťa v každej vekovej kategórii má rôzne požiadavky a potreby, preto si prejdeme samostatne zariadenie pre bábätko a škôľkára, či pre školou povinné deti.


Izbička pre bábätká, batoľatá a škôľkárov:

Jedným z prvých prvkov, ktorý budete vyberať je posteľ, vhodnejšie sú postele uložené nižšie k zemi. Dalším prvkom, ktorý treba zvážiť, je prebaľovací pult. Ja osobne tento prvok považujem za zbytočnosť, nakoľko rovnako poslúži jednoduchá komoda, alebo samotná posteľ, stačí si zadovážiť kvalitnú podložku.


Jedným z najdôležitejších aspektov pri zariaďovaní detskej izbičky je bezpečnosť. Nie je dobré umiestniť nízky skrinkový nábytok pod okná. Hrozí tak, že dieťatko v nepozorovanej chvíli na skrinku vylezie a tak ho ohrozuje pád z okna. Pri samotnom výbere nábytku sa okrem vhodného dizajnu venujeme aj ostrým hranám a rohom, ktoré sú nebezpečné pri páde, ktorému sa žiaden drobec z času na čas nevyhne.

Praktickosť vyberaného nábytku by mala zohľadňovať najmä úložný priestor pre hračky. Umiestnením detského koberčeka v blízkosti úložiska hračiek docielite, že sa dieťatko nebude hrať na chladnej podlahe. Pohodlné kreslo ocení každá maminka pri kojení alebo pri čítaní si rozprávkovej knižky spoločne s drobcom. Zábavným prvkom môže byť magnetický náter na jednej zo stien. Poskytnete ratolestiam tak priestor na ich prvé umelecké diela. Zábavou môže byť aj napríklad detský stan či tunel na preliezanie.

Pre maminy ktoré majú radi motessori, by som rada predstavila aj koncept montessori izby.

Základom celého návrhu izby je dôraz na jednoduchosť, systém a poriadok. Montessori izba by mala byť zariadená jednoducho, tak aby dieťa rozumelo jej štruktúre a čo najlepšie samo chápalo kam jednotlivé veci patria. Preto by mala byť vhodne zvolená výška nábytku, aby ho vedelo dieťa bezprostredne používať. Nižšie by mali byť osadené aj obrazy či dekorácie, ktoré zase môžu byť dieťatku k dispozícii. Izbička musí dieťa viesť k samostatnosti, formovať dieťa k nezávislosti od pomoci rodičov.

Montessori izba oplýva minimalizmom, harmóniou a pokojom, často sa v nej používajú prírodné materiály ako drevo či bavlna.


Prvky montessori izby:

1. Prízemná posteľ: Umožníte dieťatku bezpečne vyliezť na postieľku, opätovne z nej zase zísť dole a najmä mu umožníte byť rýchlejšie samostatné. 2. Šatníková skrina: Podobne ako s posteľou je to aj so šatníkovou skriňou. Je vhodné voliť nižší nábytok s policami umiestnenými na dosah dieťatku. Dieťatko sa tak môže učiť manipulácii s oblečením a taktiež rozmery takejto skrine minimalizujú riziko úrazu (napríklad pád skrine na dieťa pri vyliezaní). 3. Koberček alebo iná podložka na hranie: Priestor je tak lepšie prispôsobený na jeho aktívne využívanie. Menšie deti určite poteší prípadne aj hrazdička so zaujímavými a rozvíjajúcimi doplnkami. 4. Nízke zrkadlo: Dieťatko vidí ako sa pohybuje a rozvíja svoju predstavivosť či motoriku. 5. Nízka polička na hračky: Samozrejmá je polička na hračky umiestnená v malej výške pre prístup k hračkám a ich odkladanie, vhodné je preferovať otvorené police. 6.Dekorácie: Dekorácie vo výške zorného poľa dieťaťa sú určite pekným a vzdelávacím doplnkom. Zábavné môže byť aj vyrábanie niektorých dekorácii spolu s dieťatkom. 7.Stolček a stolička: Tieto kusy nábytku by mali byť taktiež v mierkach určených pre detičky.


Izba navrhnutá v zmysle montessori učí dieťa spoznávať svet z jeho perspektívy a učí dieťa samostatnosti.


Izbička pre školákov

Izba pre školákov už samozrejme musí zohľadňovať študentské potreby. Písací stôl a pohodlná stolička by mali byť doplnené o dobrú stolnú lampu a celkové osvetlenie. Taktiež by malo pribudnúť miesto na odkladanie učebníc. Napriek tomu, že ide o školáka, je potrebné mať v izbe aj hraciu zónu s hračkami, ktorá by však mala byť oddelená od tej študijnej, pretože inak by hračky mohli dieťa rušiť. Je dobre izbičku už zariaďovať aj pre budúcnosť, a tak ju netreba zbytočne zaťažovať prvkami, ktoré by mohli pôsobiť infantilne pre budúceho teenagera. Je vhodné používať neutrálne prvky a farby ako je drevo, biela, béžová, šedá a iné neutrálne farby. V neposlednom rade neutralita Vám ušetrí nielen starosti s prerábkou, ale aj peniaze. Nadšenie vašich detí z Batmana, Spider-mana, princeznej a podobne,viete do detskej izby zakomponovať aj v dekoráciách na stene, ktoré môžete podľa veku dieťaťa meniť.

Je vždy dobré brať do úvahy jedinečnú osobnosť každého dieťaťa. Pre budúceho maliara je vhodné plátno s farbami a pre športovca zase chyty na stene... fantázii medze nekladieme. Ak to priestor dovoľuje, je možné využiť jeho potenciál aj netradičnejším spôsobom. Užasné môže byť napríklad aj vytvorenie pocitu súkromia v prípade, ak máte izbu s veľkou výškou stropu. Je možné vytvoriť malú terasku s rebríkom, priestor, ktorý bude iba jeho tajným zákutím.

 

Dobre zariadená izba pre malé dieťa môže byť na prvý pohľad malina pre každého, no nie vždy je jej potenciál využitý tak, ako by mal. Izba, ktorá je navrhnutá kvalitne rozvíja potenciál a schopnosti dieťaťa, umožňuje mu rásť a spĺňa jeho potreby nielen na štúdium, hru , ale zároveň vedie dieťa k samostatnosti a poriadku.

Zdroje obrázkov:

1. https://www.shutterstock.com/search/kids+room

2. https://www.designrulz.com/design/2016/05/how-to-prepare-a-montessori-baby-room/

3. https://torbayliberaldemocrats.org.uk/neutral-kids-bedroom-ideas.html

4. https://sk.pinterest.com/pin/508484614157675235/?lp=true


bottom of page